1 |
Dergunov Aleksey
Dergunov A.
Dergunov Aleksey
|
Moscow
|
Master II
|
2 |
Tumanin Andrei
Tumanin A.
Tumanin Andrei
|
Samara
|
|
3 |
Ratnikova Anna
Ratnikova A.
Ratnikova Anna
|
Samara
|
初段
/
Expert III
|
4 |
Tumanina Valentina
Tumanina V.
Tumanina Valentina
|
Samara
|
|
5 |
Orlova Yuliya
Orlova Y.
Orlova Yuliya
|
Samara
|
|
6 |
Chirkova Lyudmila
Chirkova L.
Chirkova Lyudmila
|
Samara
|
|
7 |
Kanafeev Rustam
Kanafeev R.
Kanafeev Rustam
|
Samara
|
|
8 |
Sharafutdinova Gulnara
Sharafutdinova G.
Sharafutdinova Gulnara
|
Samara
|
|
9 |
Danilov Aleksandr
Danilov A.
Danilov Aleksandr
|
Moscow
|
二段
/
Expert III
|
10 |
Немчинова Алёна
|
Samara
|
|
11 |
Lesnenko Igor
Lesnenko I.
Lesnenko Igor
|
Samara
|
|
12 |
Богатов Алексей
|
Samara
|
|
13 |
Kozlovskaya Yana
Kozlovskaya Y.
Kozlovskaya Yana
|
Saint Petersburg
|
|
14 |
Grishina Olga
Grishina O.
Grishina Olga
|
Moscow
|
二段
|
15 |
Novikov Dmitriy
Novikov D.
Novikov Dmitriy
|
Saint Petersburg
|
|
16 |
Kravchenko Kirill
Kravchenko K.
Kravchenko Kirill
|
Samara
|
|
17 |
Danchenkov Vladimir
Danchenkov V.
Danchenkov Vladimir
|
Samara
|
|
18 |
Pakshaev Konstantin
Pakshaev K.
Pakshaev Konstantin
|
Oslo
|
四段
|
19 |
Савкин Егор
|
Moscow
|
|
20 |
Melnikov Ilya
Melnikov I.
Melnikov Ilya
|
Samara
|
|
21 |
Selifonova Aleksandra
Selifonova A.
Selifonova Aleksandra
|
Korolyov
|
Expert I
|
22 |
Bretslavskaya Natalya
Bretslavskaya N.
Bretslavskaya Natalya
|
Tyumen
|
|
23 |
Rozhkova Anastasiya
Rozhkova A.
Rozhkova Anastasiya
|
Moscow
|
Expert II
|
24 |
Bretslavskaya Elena
Bretslavskaya E.
Bretslavskaya Elena
|
Megion
|
|
25 |
Bretslavskii Viktor
Bretslavskii V.
Bretslavskii Viktor
|
Megion
|
|
26 |
Grishin Aleksei
Grishin A.
Grishin Aleksei
|
Penza
|
三段
|
27 |
Назипова Дина
|
Kazan
|
|
28 |
Aleksandrov Denis
Aleksandrov D.
Aleksandrov Denis
|
Moscow
|
二段
|
29 |
Сушенцов Алексей
|
Kirov
|
|
30 |
Rogozin Leonid
Rogozin L.
Rogozin Leonid
|
Perm
|
二段
|
31 |
Patrikeev Pavel
Patrikeev P.
Patrikeev Pavel
|
Moscow
|
五段
/
Expert III
|
32 |
Solyakov Pavel
Solyakov P.
Solyakov Pavel
|
Perm
|
三段
|
33 |
Solyakova Svetlana
Solyakova S.
Solyakova Svetlana
|
Perm
|
三段
|
34 |
Dmitriev Dmitriy
Dmitriev D.
Dmitriev Dmitriy
|
Ufa
|
|
35 |
Leontiev Alexey
Leontiev A.
Leontiev Alexey
|
Moscow
|
九段
|
36 |
Maksimova Natalya
Maksimova N.
Maksimova Natalya
|
Saint Petersburg
|
四段
|
37 |
Petrushchenko Sergey
Petrushchenko S.
Petrushchenko Sergey
|
Moscow
|
Expert III
|
38 |
Kornienko Evgeniy
Kornienko E.
Kornienko Evgeniy
|
Chelyabinsk
|
|
39 |
Telegina Maria
Telegina M.
Telegina Maria
|
Yekaterinburg
|
|
40 |
Ignateva Polina
Ignateva P.
Ignateva Polina
|
Moscow
|
三段
/
Expert III
|
41 |
Astafev Mikhail
Astafev M.
Astafev Mikhail
|
Yekaterinburg
|
二段
|
42 |
Savenkova Galina
Savenkova G.
Savenkova Galina
|
Moscow
|
初段
/
Adept I
|
43 |
Yakutovich Alexey
Yakutovich A.
Yakutovich Alexey
|
Moscow
|
|
44 |
Panchenko Kirill
Panchenko K.
Panchenko Kirill
|
Ufa
|
|
45 |
Plyasunov Vladislav
Plyasunov V.
Plyasunov Vladislav
|
Moscow
|
|
46 |
Korobeynikov Vladimir
Korobeynikov V.
Korobeynikov Vladimir
|
Moscow
|
五段
|
47 |
Tiurnin Aleksei
|
Perm
|
|
48 |
Kiselev Maxim
Kiselev M.
Kiselev Maxim
|
Saint Petersburg
|
|
49 |
Matyunin Maksim
Matyunin M.
Matyunin Maksim
|
Samara
|
|
50 |
Burmistrov Evgeniy
Burmistrov E.
Burmistrov Evgeniy
|
Moscow
|
|
51 |
Огиенко Алексей
|
Murmansk
|
|
52 |
Esipova Anna
Esipova A.
Esipova Anna
|
Moscow
|
五段
|
53 |
Kupriyanov Maksim
Kupriyanov M.
Kupriyanov Maksim
|
Arkhangelsk
|
|
54 |
Konovalov Mikhail
Konovalov M.
Konovalov Mikhail
|
Saint Petersburg
|
|
55 |
Kolpakov Denis
Kolpakov D.
Kolpakov Denis
|
Perm
|
|
56 |
Курылёв Роман
|
Ufa
|
|
57 |
Kaplan Andrey
Kaplan A.
Kaplan Andrey
|
Perm
|
|
58 |
Сапаров Дмитрий
|
Samara
|
|
59 |
Davletkaliev Artur
Davletkaliev A.
Davletkaliev Artur
|
Samara
|
|
60 |
Badamshin Shamil
Badamshin S.
Badamshin Shamil
|
Ufa
|
|
61 |
Иванов Антон
|
Ufa
|
|
62 |
Talipov Denis
Talipov D.
Talipov Denis
|
Ufa
|
Expert I
|
63 |
Kinzibaev Ernest
Kinzibaev E.
Kinzibaev Ernest
|
Ufa
|
|
64 |
Vagapova Aigul
Vagapova A.
Vagapova Aigul
|
Ufa
|
|
65 |
Verik Elena
Verik E.
Verik Elena
|
Moscow
|
|
66 |
Ryazanov Aleksandr
Ryazanov A.
Ryazanov Aleksandr
|
Samara
|
|
67 |
Matrosova Natalia
Matrosova N.
Matrosova Natalia
|
Yekaterinburg
|
|
68 |
Рыжкин Данил
|
Yekaterinburg
|
|
69 |
Belov Timofei
Belov T.
Belov Timofei
|
Yekaterinburg
|
|
70 |
Gerashhenko Bogdan
Gerashhenko B.
Gerashhenko Bogdan
|
Nizhnevartovsk
|
Adept III
|
71 |
Yushina Anna
Yushina A.
Yushina Anna
|
Arkhangelsk
|
|
72 |
Kuba Anastasiya
Kuba A.
Kuba Anastasiya
|
Arkhangelsk
|
|
73 |
Kuropteva Ludmila
Kuropteva L.
Kuropteva Ludmila
|
Arkhangelsk
|
|
74 |
Goncharenko Alexandr
Goncharenko A.
Goncharenko Alexandr
|
Novosibirsk
|
六段
|
75 |
Kim Sofiya
Kim S.
Kim Sofiya
|
Novosibirsk
|
二段
|
76 |
Myshkin Nikita
Myshkin N.
Myshkin Nikita
|
Kirov
|
二段
/
Expert I
|
77 |
Гладышев Сергей
|
Krasnodar
|
|
78 |
Ermolaev Andrei
Ermolaev A.
Ermolaev Andrei
|
Sarov
|
五段
/
Master II
|
79 |
Netesov Nikolay
Netesov N.
Netesov Nikolay
|
Moscow
|
Master II
|
80 |
Sirotkin Dmitry
Sirotkin D.
Sirotkin Dmitry
|
Moscow
|
五段
|
81 |
Oparin Konstantin
Oparin K.
Oparin Konstantin
|
Moscow
|
四段
/
Expert II
|
82 |
Vodilov Dmitriy
Vodilov D.
Vodilov Dmitriy
|
Perm
|
|
83 |
Бойко Богдан
|
Kirov
|
|
84 |
Velikoredchanina Elena
Velikoredchanina E.
Velikoredchanina Elena
|
Kirov
|
1級
|
85 |
Knyazeva Anna
Knyazeva A.
Knyazeva Anna
|
Moscow
|
3級
/
Expert II
|
86 |
Panina Tamara
Panina T.
Panina Tamara
|
Domodedovo
|
|
87 |
Shabardina Svetlana
Shabardina S.
Shabardina Svetlana
|
Kirov
|
|
88 |
Vasiliev Sergey
Vasiliev S.
Vasiliev Sergey
|
Moscow
|
|
89 |
Семушин Павел
|
Samara
|
|
90 |
Zarezin Ivan
Zarezin I.
Zarezin Ivan
|
Yekaterinburg
|
|
91 |
Baldina Galina
Baldina G.
Baldina Galina
|
Yekaterinburg
|
|
92 |
Semakov Stanislav
Semakov S.
Semakov Stanislav
|
Kirov
|
1級
/
Novice II
|
93 |
Ткач Елена
|
Moscow
|
|
94 |
Kartashiov Pavel
Kartashiov P.
Kartashiov Pavel
|
Korolyov
|
|
95 |
Blinov Andrei
Blinov A.
Blinov Andrei
|
Kirov
|
|
96 |
Lipitan Svetlana
Lipitan S.
Lipitan Svetlana
|
Kirov
|
二段
/
Expert III
|